» Trauma a hírekben – műhelyfoglalkozás

Trauma a hírekben – műhelyfoglalkozás

2010. 05. 12. | Hírek

A Független Médiaközpont – a Soma Alapítvánnyal együttműködve – 2010. május 25-én tartandó műhelyfoglalkozásra hív újságírókat, szerkesztőket, fotóriportereket, hogy áttekintsék, milyen módszerek segíthetik őket napi munkájukban, hogyan védhetik meg magukat a traumák hatásától.

A foglalkozást Bruce Shapiro oknyomozó újságíró vezeti, aki a New York-i Columbia Egyetemen működő Dart Center for Journalism and Trauma igazgatója, ma e terület egyik legelismertebb nemzetközi szakértője.

Nem múlik el nap katasztrófákról, tragédiákról szóló hírek nélkül. Gyakran az újságírók szembesülnek elsőként a drámával, a sokkoló látvánnyal, a megrázkódtatást átélt emberekkel. Hogyan viselkedjen a riporter, az operatőr az áldozatokkal, a tragédiák túlélőivel, a kiszolgáltatottakkal? Elegendő-e a szakmai rutin, a helyzetfelismerés, az együttérzés, a felelősségérzet? Kiszámítható-e a hír hatása az áldozatra, a közönségre? Egyáltalán: ismerjük a trauma természetét? E kérdésekre nem mindig könnyű a válasz, és az újságírói napi munkában is elég ritkán esik szó róla.

A Dart Center világszerte összefogja a traumákról, konfliktusokról, tragédiákról szóló híradások jobbításán munkálkodó újságírókat, oktatókat és egészségügyi szakértőket. A 90-es évek óta végez kutatásokat, tart csoportos és újabban online képzéseket az újságírói módszerek alkalmazásáról. Tevékenységének másik fontos területe, hogy segítséget nyújt újságíróknak az őket ért traumák utóhatásainak feldolgozásában.

A műhelyfoglalkozáson a részvétel ingyenes, tolmácsolást biztosítunk. Írásban kérünk a jelentkezést 2010. május 14-ig a Független Médiaközpont e-mail címén: cij@cij.hu .

A műhelyfoglalkozás programja

9:30 – 10:00 – Regisztráció

10:00 – 12:00 Mit érdemes a szerkesztőnek, az újságírónak tudnia a traumáról, miért fontosak ezek az ismeretek? Hogyan kell felkészülni a tragikus eseményekről szóló tudósításokra, riportokra? Bruce Shapiro tart bevezető előadást, amelyet beszélgetés követ.

12:00-13:00 – Ebédszünet

13:00- 15:00

Áldozatok a hírekben – Mit és hogyan kérdezzen, mit ne kérdezzen az újságíró? Mi a különbség, ha iskolai vagy családon belüli erőszak, balesetek, természeti katasztrófák vagy rasszista bűncselekmények áldozatait kérdezi? Hogyan kerülheti el az újságíró, hogy tovább súlyosbítsa a megrázkódtatásokat átélt emberek traumáját? Milyen speciális interjúkészítési módszerekre van szüksége a riporternek, milyen etikai szabályokat kell követnie?

15:00- 15:15 Kávészünet

15:15- 17:00 Trauma az oknyomozó újságírói munkában – Az oknyomozás során az újságíró nemcsak áldozatokkal szembesül. Kemény helyzetek adódhatnak, ha szervezett bűnözést, korrupciót feltáró ügyeken dolgozik. Előfordul, hogy fenyegetést kap, emiatt veszélyben érzi saját magát és családját. Hogyan készüljön fel ezekre a helyzetekre?

Időpont: 2010. május 25. (kedd) 9:30-17:00

Helyszín: Független Médiaközpont, 1088 Budapest, Vas utca 6. 1/5. (22-es kapucsengő)

Jelentkezési határidő(e-mailben): 2010. május 14.

E-mail: cij@cij.hu